REZERVÁCIA FIT YACHT
rezervácia

TRÉNER

Radoslav Cabúk

Robiť všetko najlepšie ako viem, naplno a so srdcom

So svojím tímom trénerov som pomohol schudnúť a získať postavu svojich snov už viac ako 500 spokojným klientom. Mám svoju pravidelnú reláciu v SKY rádiu pod názvom SKYFit. Niekoľko krát som účinkoval v pravidelnej relácii Dámsky klub na STV 1. V roku 2017 som obsadil 3. miesto v súťaži o najlepšieho trénera na Slovensku – Fit Leader. Som autorom a spoluautorom množstva článkov a videí na tému cvičenie a strava (Forbes, FIT štýl, SME Žena, cvicte.sk, Šport7…). Som spoluautorom niekoľkých kuchárskych knižiek.

Predstavenie a informácie

Predstav sa nám prosím ťa. Aké boli tvoje začiatky so športom?
Volám sa Radoslav Cabúk. Ako chlapec na základnej som sa venoval rôznym športom. Skúšal som karate, neskôr jiu jitsu. Najdlhšie som vydržal ako futbalový brankár. Hral som viac než 2 roky.

 

Ako si sa dostal k trénerstvu, poprípade, kedy si prvý krát držal činku v ruke?
Cvičiť som začal ako 14-ročný. Venoval som sa výhradne posilňovaniu. Ako 21 ročný som absolvoval svoju prvú súťaž v kulturistike ešte ako junior. Hneď po súťaži som nastúpil do novo otvoreného fitnescentra ako tréner. Vždy som túto prácu chcel robiť. Sám som mal niekoľko zlých skúseností s trénermi. Preto som sa rozhodol, že moji klienti nikdy nezažijú sklamanie z trénera, kvôli jeho nezáujmu, neodbornosti a ľahostajnosti. Toto u mňa stále platí, ale teraz je pre mňa práca trénera už oveľa viac. Beriem ju ako poslanie, vďaka ktorej môžem pomáhať ľuďom zmeniť ich život k lepšiemu.

Akým heslom sa pri svojej práci riadiš?
Robiť všetko najlepšie ako viem, naplno a so srdcom. Chcem, aby moji klienti dostali maximum odbornosti, môjho nasadenia, ale veľmi záleží aj na ľudskom prístupe. Chcem, aby moji klienti mali výsledky, ale zároveň, aby im cvičenie prinášalo radosť a povzbudenie do života.

Aké sú tvoje najväčšie trénerské úspechy a neúspechy?
Medzi jeden z mojich najväčších úspechov považujem premenu celej rodiny. Podarilo sa mi pomôcť ich dcére schudnúť 20 kg. To jej dodalo sebavedomie vo veku, v ktorom to je pre mladé dievča najťažšie. Následne aj otec, ktorý sa kvôli veľkej nadváhe musel vzdať aktívneho života, schudol 40 kg. Opäť sa vrátil do života a rodinné vzťahy sa týmto výrazne zlepšili. Nakoniec začala chodiť aj ich mamka. Trénovali spoločne a spoločne si znovu budovali rodinné vzťahy. Ich príbeh si môžete pozrieť tu:

https://www.youtube.com/watch?v=wZCWo-JUGos
Ťažko povedať čo je môj najväčší trénersky neúspech. Tých životných aj podnikateľských bolo mnoho, ale tie trénerské sú trochu špecifické. Mal som klientku, ktorej sa aj napriek psychickým problémom a tomu, že musela brať rôzne lieky podarilo schudnúť 50 kg. Bolo to náročných 10 mesiacov, plných plaču, pesimizmu a odsúvania ľudí okolo seba. S trpezlivosťou, citlivým prístupom sa nám to nakoniec podarilo. Skončilo to, ale tak, že pre osobné problémy upadla naspäť do depresií a opäť pribrala. Ťažko povedať či je to môj neúspech, ale mrzí ma, že to dopadlo takto.

Kto sú všeobecne tvoji klienti, sú to hlavne ženy či muži? Ženy chcú stále vyzerať výborne, dokonca aj pri cvičení. Čo s tým vieš spraviť?
V minulosti to boli výhradne ženy. V súčasnej dobe prevažujú stále ženy, ale mám aj množstvo klientov mužov. Bude to tak 60% žien k 40% mužov.

Ideme spolu na týždňový pobyt zameraný na pravidelný tréning a upravenú stravu. Čo si si pre účastníkov prichystal?
Všetko závisí od toho aká partia sa zíde a o čo budú mať viac záujem. Určite sa budeme venovať posilňovaniu s vlastným telom a gumovými expandermi. Vďaka tomu spevníme celé telo cez nohy, zadok, ruky a chrbát. Budeme pracovať aj na strede tela a posilníme vonkajšie aj vnútorne svaly brucha. Určite budeme robiť dýchacie cvičenia, pretože dýchaním dokážeme výrazne spevniť náš core a zároveň zúžiť pás. Všetko budeme dopĺňať o strečing a uvoľňovacie cvičenia. Zaujímavý je aj štrukturálny tréning, ktorý sa viac sústreďuje na tréning šliach a väzov. To vám pomôže spevniť kolená, zápästia, lakte, lopatky a krk. Tento tréning vám pomôže jednak ako prevencia pred bolesťou a zranením alebo ak už problém máte, pomôže vám ho zmierniť. Tieto cvičenia doplníme o rôzne funkčné tréningy, TABATU a beh.

Budeme cvičiť 2x denne, niektorí budú mať možnosť odcvičiť aj doplnkové tabata cvičenie, teda budú cvičiť 3x. Aká dôležitá je podľa teba regenerácia svalov a ako najlepšie regenerovať? … asi to nebude ležanie v posteli … 🙂
V rámci regenerácie sa budeme venovať aktívnemu relaxu. Či už to bude plávanie, beh alebo rôzne uvoľňovacie a strečingové cvičenia. Zároveň podporíme regeneráciu dýchacími cvičeniami.

Aký má strava vplyv na proces chudnutia/formovania postavy? Existuje veľa mýtov a niektorí z nás im aj veria. Ozrejmi nám tvoj pohľad na to.
Strava je veľmi dôležitá, či už kvôli chudnutiu, ale najmä pre naše zdravie. Medzi základné mýty patrí, že na to, aby ste schudli potrebujete jesť 5-6krát do dňa. Rovnako mýtus o tom, že tuky sú zlé a mali by ste sa im vyhýbať. Je potrebné jesť toľko koľko ste hladní. Ideálne 2x maximálne 3x do dňa. Kvalitné a zdravé tuky nám pozitívne ovplyvňujú náš hormonálny systém a pomáhajú nám zbaviť sa našich nezdravých tukových zásob. Naopak by som sa vyvaroval prílišnej konzumácií sacharidov, ktorých nadmerné množstvo podporuje hormonálny systém smerom k ukladaniu prebytočnej energie do tukov.

Existujú aj takí, ktorí radšej nebudú jesť len aby nemuseli ísť cvičiť, resp. športovať. Dá sa podľa teba vyzerať výborne bez športu? Ak áno, tak prečo?
V prvom rade si treba uvedomiť, že cvičenie a športovanie ako také prispievajú k celkovému zdraviu nášho tela a dobrej nálade. Nie je to len o peknej postave. Hladovaním môžete získať štíhlu postavu, nebude to ale tá príťažlivo vyzerajúca postava. Na to, aby ste mali pekný zadok, vypracované brucho, pekné ruky a stehná- potrebujete cvičiť. Patrí k tomu aj zdravý chrbát. To sa nedá bez cvičenia. Nakoniec, ale zistíte, že pocit po kvalitnom tréningu naozaj stojí za to.

Dodržiavajú tvoji klienti odporúčania, ktoré im dávaš? Niekedy teóriu všetci vieme, ale tá prax je horšia a niektorí si myslia, že veľa času vo fitku nahradí zlé stravovacie návyky.
Ako ktorí. Všetko závisí od ich cieľov a motivácie. V každom prípade sa to snažím nastaviť tak, aby to boli schopní dodržiavať. Som zástanca dlhodobo udržateľného prístupu. To znamená, že radšej menšie zmeny a pomalšie tempo. Cieľom je, aby úpravy ktoré spravia vo svojom životnom štýle im vyhovovali a boli dlhodobo udržateľné. Žiaľ zlú životosprávu nevykompenzuje žiadnym cvičením. Určite, ak chcete vyzerať dobre a hlavne sa cítiť zdravo, sviežo a sebavedomo potrebujete pracovať aj so stravou.

 

Aký cieľ stanovuješ pre účastníkov FIT YACHT?
Získať kvalitný základ pre ich zdravý životný štýl. Určite získajú cenné poznatky z oblasti stravy aj cvičenia. Ak budú chcieť schudnúť, za ten týždeň, niečo dole dáme a budú mať dostatok motivácie pokračovať aj doma. Chcem, aby sa naučili správne cvičiť, uvoľnili svoje telo aj myseľ. Budeme sa zabávať športom, užijeme si skvelú atmosféru mora, plavby a rôznych zastávok s plným dúškom uvoľnených endorfínov z cvičenia.

 

Čo by si rád odkázal potenciálnym účastníkom FIT YACHT, aby si im uľahčil rozhodovanie a pridať sa? 🙂 
Som pripravený vydať zo seba maximum, aby pre Vás bola táto dovolenka jedinečným zážitkom. Chcem, aby ste načerpali množstvo fyzickej aj psychickej energie. Budem vám odovzdávať svoju pozitívnu energiu, lásku k pohybu a zdravej strave. Určite spolu vytvoríme jedinečnú atmosféru, z ktorej sa budeme všetci tešiť.